Lekcja prywaty-zacji?

Millennium w Iraku

Panie Premierze,

Jak to było z wyborem Banku Millennium w Iraku?

Cytat z Pańskiego wystąpienia w Sejmie w dniu 14 maja 2004 roku:

"Natomiast inny z Panów posłów zainteresował się procesem wyłaniania banku międzynarodowego, który administruje dzisiaj Irackim Bankiem Handlowym. Otóż chcę powiedzieć - to jest ciekawa lekcja dla nas! - otóż kiedy taki przetarg został ogłoszony, jednym z banków, który tam zgłosił się był bank z którym ja współpracowałem. Natychmiast powiedziałem swoim kolegom, że ja oczywiście nie mogę w tym procesie wziąć udziału. Proces odbył się poza Irakiem, w Bahrajnie. Komisja składała się z pięciu osób: jednej osoby z administracji amerykańskiej, czterech osób: z Iraku, to znaczy Irakijczyków, Turkmenka, Bahrajnczyk, ot międzynarodowe towarzystwo. Wszyscy się dziwili dlaczego ja tam nie chcę do tej komisji pojechać. [przyp. Panie Premierze, cóż to był za przetarg? kto się tak bardzo dziwił? - ten fakt jest właśnie zadziwiający]

Można powiedzieć, że przewidziałem pytanie Pana posła! Zresztą można powiedzieć, ta osoba - jedyna, która wiedziała o tym, że jestem związany, wtedy byłem przynajmniej jeszcze kiedyś związany z tym bankiem, ona jedna głosowała przeciw, wszystkie pozostałe głosowały za."

Jaki to przetarg gdzie inne osoby niż wchodzące w skład komisji, wiedzą kto jak głosował?

Taka formuła przetargu to nic innego jak zaproszenie do korupcji. Można płacić już nie tylko za efekt - czyli wybór zgodny ze zleceniem, ale za samą staranność - Wiecie jak głosowałem, zgodnie z umową - za wami, czekam na swoją dolę...

Panie Premierze, czy takie zasady przetargów zamierza Pan postulować aby obowiązywały w Rzeczypospolitej? A może Pan twórczo rozwinie swoje doświadczenia i zaproponuje aby   członkowie komisji przetargowych upubliczniali swoje aktualne stanowiska przed   rozstrzygnięciem przetargu z podaniem danych kontaktowych celem wymiany uwag  i  spostrzeżeń...

Panie Premierze, w jaki sposób dowiedział się Pan kto jak głosował w sprawie Banku Millennium? Czy powiedziała to Panu osoba, która głosowała przeciw, czy otrzymał Pan taką informację od osoby głosującej za Bankiem Millennium? W jakich okolicznościach i z jakiego powodu osoba, która była w komisji przetargowej przekazała informacje o tym jak głosowali jej członkowie?

Irackie przetargi

Ostrowski Arms i Bank Millennium wygrały przetargi gdy obecny premier pełnił funkcję szefa Międzynarodowego Komitetu Koordynacyjnego w Iraku. Ostrowski Arms nie posiadając licencji na handel bronią wygrywa przetarg na udział w konsorcjum mającym dostarczać broń armii irackiej. Kilku osobowa firma Ostrowski Arms wygrywa przetarg na dostawy broni dla Iraku!

Czy szef zarządzający Komitetem Koordynacyjnym w Iraku nie sprawdził podstawowych informacji o polskim oferencie? Wybór Ostrowski Arms to była czysta parodia - z wieloma uczestnikami spektaklu. Któż to znany pisał przedmowę do książki wydanej przez właściciela Ostrowski Arms? (Aleksander Kwaśniewski)

Przetarg z udziałem Ostrowski Arms został anulowany. Administracji amerykańskiej zależało na szybkim rozstrzygnięciu przetargu i pilnej dostawie sprzętu i broni do Iraku. Udział Ostrowski Arms pokrzyżował strategie koalicji. Nie należy się dziwić, że w  kolejnym przetargu, już po wyjeździe Belki z Iraku, BUMAR został odrzucony. Może lepiej dla prestiżu Polski i polskich firm byłoby gdyby Belki w Iraku nie było?

Czy przetarg, gdzie do konsorcjum zarządzającym Irackim Bankiem Handlowym trafił Bank Millennium odbył się zgodnie z prawem? Mając na uwadze przetarg z Ostrowski Arms, jak również bliskie związki Belki z Bankiem Millennium (Marek Belka to były członek władz Banku Millennium), przetarg na konsorcjum zarządzające Irackim Bankiem Handlowym powinien zostać sprawdzony - najlepiej gdyby proces ten rozpoczęły polskie władze.

jaroslaw.suplacz(at)polandsecurities.com

Źródła:

Polonia zmienia Polskę http://www.polandsecurities.com/polonia

Milenijny rząd czyli PZU zmienia właściciela http://www.polandsecurities.com/pzu/prywatyzacja.htm

Ostatnia Belka ratunku Wprost